Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach

dsc_0392

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych, Ludowcy z całego kraju spotkali się w podtarnowskich Wierzchosławicach na Zaduszkach Witosowych. To doroczne spotkanie ludowców przy grobie wybitnego działacza chłopskiego i premiera II Rzeczypospolitej, Wincentego Witosa.

W tym roku przypada 71. rocznica śmierci Wincentego Witosa i 31. rocznica śmierci jego współpracownika Stanisława Mierzwy. Uroczystości poprzedziła msza św., a po spotkaniu na cmentarzu odbyło się spotkanie w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach.

W uroczystości Zaduszek Witosowych, oprócz prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i przewodniczącego Rady Naczelnej PSL Jarosława Kalinowskiego, uczestniczyli także parlamentarzyści, samorządowcy i ludowcy oraz poczty sztandarowe z całego kraju.

Liczną reprezentację na uroczystości zaduszkowe wystawiła rzeszowska powiatowa organizacja PSL, a wiązankę w imieniu Zarządu Powiatowego złożyli: Małgorzata Drewniak,  Zbigniew Micał oraz Tadeusz Kuśnierz.

Zaduszki są organizowane w Wierzchosławicach, rodzinnej wsi przywódcy ruchu ludowego i trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej od ponad 60 lat.

dsc_0412

dsc_0395

CIEKAWOSTKI

44 ofiar śmiertelnych, 700 spacyfikowanych wsi i miliony chłopów walczących o demokrację i godność. 80 lat temu wybuchł największy polityczny zryw w Polsce w okresie międzywojennym – Wielki Strajk Chłopski.

POLECANE STRONY

stat4u