Zaduszki Witosowe. Przywrócić Polsce braterstwo

Zaduszki Witosowe 2017

Nie spoczniemy w naszych trudach i działaniach na rzecz państwa godnego, solidarnego i braterskiego – wzywał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL podczas Zaduszek Witosowych. Do Wierzchosławic przybyło ok. 5 tys. ludowców z całego kraju.

Ponad pięć tysięcy ludowców i 400 sztandarów PSL z całej Polski uczestniczyło w niedzielę w tegorocznych Zaduszkach Witosowych. – Przyrzekamy bronić i chronić tej godności, rozumianej jako współpraca i jedność – mówił podczas uroczystości Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.
– Dzisiaj jest czas, żeby mówić o idei zjednoczenia Polski i Polaków, o przywróceniu Polsce braterstwa. To nasza, wielka dziejowa misja – przypomniał lider PSL.

Dlatego Ludowcy idą swoją własną drogą. – Nie pozwolimy zniszczyć niepodległego państwa polskiego w bratobójczej wojnie totalnej władzy i totalnej opozycji. Polacy chcą normalności. Potrzebują siły, która jest siłą rozsądną, sprawiedliwą, godną, dumną, dążącą do Polski wolnej w rozumieniu wolności indywidualnej, ale wolności, która jest też odpowiedzialnością za czasy dzisiejsze i za przyszłe pokolenia – powiedział Kosiniak-Kamysz.
– Mamy swoją wartość, nie możemy się jej zawstydzić, musimy być z niej dumni – wezwał lider ludowców. W niedzielnych Zaduszkach Witosowych uczestniczyli potomkowie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, politycy i działacze PSL z całej Polski. Obecny był cały klub parlamentarny PSL i posłowie do PE – ponad 5 tysięcy ludowców – najwięcej od czasów pogrzebu Wincentego Witosa.

– PSL tak licznym spotkaniem, rozpoczyna obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To symboliczne, że inauguracja odbywa się u grobu tego, który ma, podobnie jaki i inni działacze ruchu ludowego w owym czasie, niekwestionowane zasługi w odzyskaniu naszej niepodległości. Zasługi te są dzisiaj marginalizowane, by nie powiedzieć, że zapominane – powiedział, nie ukrywając wzruszenia, prawnuk Wincentego Witosa, Marek Steindel.

Przemawiający przed grobem Wincentego Witosa przewodniczący Rady Naczelnej Jarosław Kalinowski przypomniał także postać innego wielkiego Polaka i patrioty, Tadeusza Kościuszki. Podkreślił, że myślenie o Polsce wielkiej i niepodległej obu Polaków: Kościuszki i Witosa było podobne. Obaj robili wszystko w swoim życiu dla dobra Ojczyzny. Ich działalność jest wzorem dla nas i dla następnych pokoleń Polaków.
– Będziemy robili wszystko co możliwe, żeby stać na straży Polski suwerennej, Polski wolnej, silnej i szanowanej. Na straży Polski opartej na zasadach demokratycznego państwa prawa, bo tylko w takich warunkach można zagwarantować godność każdemu człowiekowi. Tacy Byliśmy, tacy jesteśmy i tacy będziemy – zapewnił Jarosław Kalinowski.

Polskie Stronnictwo Ludowe podczas Zaduszek Witosowych jako pierwsze zainaugurowało 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie wysiłek przywódców ruchu ludowego oraz świadomych swoich praw i obowiązków chłopów sprawił, że Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość. Zapowiedzią odrodzenia Polski podczas zaborów stało się pełne odwagi i godności przemówienie Wincentego Witosa w parlamencie wiedeńskim 16 czerwca 1917 roku.
– Przyrzekamy bronić i chronić tej godności, która jest rozumiana jako współpraca i jedność – mówił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. – Ruch ludowy jest częścią niepodległej Polski. Nie pozwolimy, żeby faryzeusze, przebierańcy i oszuści zawłaszczyli i podszywali się pod ruch ludowy. Nie odbiorą nam prawa do biało-czerwonej, nie odbiorą nam prawa do bycia patriotami. Nie jesteśmy od nikogo gorsi – dodał prezes PSL.
Nawiązał w ten sposób także do haniebnego wyroku w procesie brzeskim i aresztowania Wincentego Witosa przez rządzący wówczas obóz sanacji. Prezes PSL podkreślał, że ludowcy zrobią wszystko, by zatrzeć ten haniebny wyrok. – Ten wyrok trzeba skasować. My do tego doprowadzimy, jestem o tym przekonany, wcześniej czy później tak się stanie, a nam nie zbraknie determinacji – podkreślił lider ludowców.

Lider PSL przypomniał, że ludowcy mają swój wkład w odrodzeniu wolnej Polski w 1989 r. oraz w budowaniu przez ostatnie 28 lat niepodległego państwa, w jego wprowadzeniu do UE i NATO oraz nadaniu Konstytucji. – Konstytucji, która chroni życie i dba o każdego człowieka i nie jest konstytucją przeciwko komuś – zaznaczył lider ludowców.

Wskazał, że trzeba dziś walczyć z „fałszywą, haniebną propagandą”, z „kłamstwem i obłudą”. Przypomniał o misji ludowców i testamencie Wincentego Witosa. Działacze PSL przychodzą do grobu „Premiera Naszej Wolności”, by odnowić „wielkie przymierze, porozumienie pomiędzy Polakami w Ojczyźnie”, która dziś jest rozdarta sporami i walką między „totalną władzą a totalną opozycją”.

W trakcie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości PSL zorganizuje spotkania, wykłady, odczyty pokazujące rolę ludowców w walce o wolność, a także pikniki rodzinne i patriotyczne. W Noc Świętojańską w całej Polsce ma „na znak jedności i braterstwa” zapłonąć 1918 ognisk. – Będziemy do tego świętowania zapraszać wszystkich – zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Źródło: psl.pl

CIEKAWOSTKI


8 października br. mija 78. rocznica powołania Batalionów Chłopskich. W czasie II wojny światowej Ruch Ludowy był jednym z filarów Polskiego Państwa Podziemnego. Ludowcy, idąc na „rozkaz sumienia” 8 października 1943 r. utworzyli Bataliony Chłopskie, które jako pierwsze przystąpiły do otwartej walki z niemieckim okupantem. Występując w obronie wysiedlanej ludności Zamojszczyzny walcząc pod Wojdą, Zaborecznem i Różą dały początek do działań zbrojnych w całym kraju. Bataliony Chłopskie były drugą, po Armii Krajowej, siłą militarną w okupowanej Polsce. W walkę z okupantem zaangażowało się niemal 170 tysięcy żołnierzy. 70 oddziałów partyzanckich i ponad 400 oddziałów specjalnych przeprowadziło kilka tysięcy akcji bojowych. Bataliony swoją działalność prowadziły również na Kresach Wschodnich, pod okupacją sowiecką i niemiecką.

POLECANE STRONY

stat4u